Srovnání mobilních tarifů

Ušetřete jednoduše každý měsíc nemalé peníze s levnějším a výhodnějším mobilním tarifem pro volání, SMS i data.
Uspořený čas strávený hledáním nejlepšího mobilního tarifu tak můžete věnovat důležitějším činnostem.


Otázky a odpovědi k mobilním tarifům

Zajímají vás kompletní informace o paušálních tarifech mobilních operátorů a hledáte vhodný zdroj informací? Na jednom místě přinášíme vše důležité, co byste měli vědět ještě před změnou tarifu na mobil. Protože celou řadu důležitých dotazů vztahujících se k mobilním tarifům nám už položil někdo před vámi, prozkoumejte nejdříve často kladené dotazy z řad uživatelů, kde můžete předem najít odpověď na svoji otázku. Všechny nejčastěji kladené otázky, a to včetně jejich odpovědí pravidelně aktualizujeme. V případě, že jste ohledně mobilních tarifů nenašli, co jste hledali, neváhejte a jednoduše nás kontaktujte.


Všechno, co jste kdy chtěli vědět o tarifech, ale báli jste se zeptat

Přečtěte si nejdůležitější otázky a odpovědi ze světa paušálních tarifů mobilních operátorů

(1.)Jakým způsobem vybrat mobilní tarif?

Univerzálně není možné doporučit nejvýhodnější měsíční paušál, zcela jiné požadavky na mobilní tarif má běžný uživatel, podnikatel, student nebo senior. Nevhodně zvolený paušální tarif často dokáže výrazně zatížit nejeden rodinný rozpočet, jeho výběru tedy musíte věnovat dostatek času. Pro usnadnění a zrychlení výběru nejlepšího mobilního tarifu si tak musíte nejdříve ujasnit kolik v rámci měsíce provoláte minut, odešlete SMS zpráv a zároveň jaké množství dat prosurfujete na internetu. Díky přehledu o spotřebě si uděláte jasnou představu, kolik volných minut a SMS v rámci měsíce spotřebujete. Zároveň tak získáte velmi rychlou odpověď, zda se vám vyplatí zvolit neomezený tarif nebo si spolehlivě vystačíte s levnějším mobilním tarifem obsahující dostatek volných jednotek na volání i odesílání textových zpráv v rámci České republiky včetně zemí EU.

(2.)Paušální tarif se závazkem nebo bez závazku?

Mobilní tarif bez závazku vám zajistí úplnou svobodu při jakékoliv změně mobilního poskytovatele. K takto zvolenému mobilnímu operátorovi nejste totiž vázaní žádnou smlouvou a kdykoliv můžete přejít ke konkurenci za výhodnější nabídkou. Nicméně i paušální tarif se závazkem může přinášet určité výhody. S vybraným mobilním tarifem se závazkem (uzavřený zpravidla na 24 měsíců) pak můžete získat výrazně nižší cenu měsíčního paušálu, nebo výraznou slevu na nákup zcela nového mobilního telefonu atd. U tarifu se závazkem ovšem musíte počítat s případnými poplatky za předčasné ukončení smlouvy, nebo doplacení plné ceny dotovaného mobilního zařízení. Před výběrem vždy tedy pečlivě zvažte, zda zvolit tarif se závazkem, či raději bez závazku.

(3.)Jak přenesu stávající číslo k jinému operátorovi?

Při přechodu ke zcela jinému mobilnímu operátorovi můžete jednoduše přenést i svoje stávající telefonní číslo. Převod telefonního čísla k jinému operátorovi je možné provést nejen u smluvních zákazníků s paušálním tarifem, ale zároveň v případě předplacených karet. U stávajícího operátora si na prodejně nebo infolince vyžádáte tzv. OKU kód pro přenesení čísla (nově jej můžete najít v internetové samoobsluze, mobilní aplikaci, ve vyúčtování). Následně sjednáte výhodnější tarif u konkurenčního operátora, který bude splňovat všechny vaše potřeby a předáte OKU kód (ověřovací kód účastníka). Během 3 pracovních dnů dojde ke kompletní změně, a vy můžete plně užívat nový tarif včetně původního telefonního čísla. Po dobu přenosu jste informování o stavu pomocí SMS, v den přenosu mobilního čísla může dojít k výpadku, ten by neměl trvat déle než 6 hod.

(4.)Zvolit klasický nebo raději neomezený tarif?

Výběr klasického či neomezeného tarifu by se měl odvíjet dle spotřeby provolaných minut a odeslaných SMS. Jestliže během měsíce převážně přijímáte hovory a odešlete jen několik textových zpráv, pak si spolehlivě vystačíte s klasickým mobilním tarifem, který poskytuje odpovídající volné jednotky na volání a SMS v rámci České republiky. Naopak neomezené tarify jsou ideální pro náročnější zákazníky, kteří v průběhu měsíce (v zúčtovacím období) provolají a zároveň odešlou větší množství textových zpráv. S neomezeným mobilním tarifem (flatový tarif neboli flat) máte vždy plnou kontrolu nad měsíčním vyúčtováním, bez ohledu na počet provolaných minut a odeslaných SMS v rámci běžných čísel po ČR. Nicméně i neomezené tarify pracují s limitem, se kterým byste za den neměli provolat více než cca 5 hodin nebo odeslat přes 300 SMS zpráv.

(5.)Je lepší levnější tarif nebo dobíjecí SIM karta?

Přestože jsou předplacené karty mobilních operátorů stále více na ústupu, mohou řadě méně aktivních uživatelů jejich možnosti plně vyhovovat. Po dobití kreditu (z dobíjecí karty, bankomatu, terminálu, internetového bankovnictví apod.) se postupně strhávají částky za provedené služby (volání, SMS zprávy, mobilní data...). U předplacených SIM karet je nutné pravidelně dobíjet volací kredit nejen pro využívání mobilních služeb, ale také pro jejich omezenou platnost. U většiny dobíjecích karet po čase nejdříve přijdete o dobitý kredit a následně dojde k blokaci telefonního čísla včetně samotné SIM karty. Aktivní uživatele tak mohou místo předplacenky raději využít běžný mobilní tarif, kde odpadají starosti s pravidelným dobíjením. S levným mobilním tarifem získáte oproti předplacené kartě zpravidla nižší cenu za volání i textové zprávy. Navíc můžete počítat s rozšířenou nabídkou mobilních dat pro online služby (internet, email, sociální média).

(6.)Jsou flatové tarify skutečně neomezené?

Flatové tarify nemají stanovenou žádnou pevnou cenu za volání nebo SMS a mobilní operátoři je představují jako neomezené. Nicméně u většiny mobilních poskytovatelů naleznete v rámci smluvních podmínek flatových tarifů informaci o právu na omezení mobilních služeb při podezření na zneužívání neomezeného volání a odesílání SMS. Jedná se především o případy automatizovaného volání nebo nevyžádané distribuce SMS (komerční sdělení). Levné neomezené tarify zpravidla pracují s limitem, se kterým byste za den neměli z mobilního telefonu provolat více než 5 hodin nebo odeslat přes 300 SMS zpráv. Zároveň připomínáme, že neomezené volání platí v rámci ČR (případně při cestování v zemích EU) na standardně zpoplatněná pevná a mobilní čísla. Hovory na barevné linky se do volných minut nezapočítávají a jsou účtovány nad rámec tarifu.

(7.)Vybrat mobilního nebo virtuální operátora?

Na českém trhu vedle sebe zároveň působí síťoví i virtuální operátoři. Mezi zástupce klasických mobilních operátoru s dlouhodobě vybudovanou infrastrukturou (vlastní BTS stanice s přidělenými frekvenčními pásmy) patří O2, Vodafone, T-Mobile. Ostatní operátoři (Nordic Telecom, Sazka mobil, OpenCall, GoMobil, Blesk mobil a celá řada dalších) spadá pod poskytovatele telekomunikačních služeb bez vlastní sítě (přístup k síti si pouze pronajímají). Virtuální operátoři mohou na první pohled nabízet nižší ceny (paušální tarify, předplacené karty apod.), které mohou motivovat ke změně operátora. Nicméně v jejich nabídce už zpravidla nenajdete oblíbené neomezené tarify pro volání nebo odesílání textových zpráv do všech sítí v ČR včetně neomezených mobilních dat.

(8.)Co jsou neveřejné tarify mobilních operátorů?

Vedle veřejně dostupného ceníku mobilních služeb nabízí většina mobilních operátorů také podpultové či neveřejné tarify, které slouží k oslovení konkurenčních zákazníků. K těmto skrytým tarifům se zpravidla dostanete i před ukončením stávající smlouvy, kdy máte nejvyšší šanci na vyjednávání s operátorem. Pokud se neradi dohadujete, můžete jednoduše také využít kalkulačku tarifů, kde za vás zdarma srovnají nabídku mobilních poskytovatelů, a to včetně neveřejných nabídek, ze kterých si vyberete nejvýhodnější nabídku. Případnou administrativu spojenou se změnou operátora pak dokáží naplno zajistit tito akreditovaní online srovnávači, a to včetně veškerých nesplacených závazků u stávajícího operátora. S cenovou kalkulačkou mobilních tarifů zahrnující neveřejné nabídky jednoduše ušetří jednotlivci, domácnosti, živnostníci a dokonce i malé firmy.

(9.)Mám smlouvu na dobu určitou, mohu změnit operátora?

Přestože máte závazky k původnímu operátorovi, můžete jednoduše provést změnu zcela bez sankcí, i když jej opustíte ještě před uplynutím sjednané doby určité. A to v případě, že jste u původního mobilního operátora strávili alespoň tři měsíce. Jestliže od původního operátora odejdete ke konkurenci ještě před uplynutím této doby, pak musíte zaplatit pouze pět procent ze zbývajícího závazku do konce trvání smlouvy. Pokud jste v rámci závazku získali mobilní telefon, modem nebo jiné telekomunikační zařízení ve slevě, musíte tento rozdíl doplatit. Nezapomeňte, že při změně operátora nemusíte obcházet oba operátory, ale celý proces změny vyřídí již nový poskytovatel.

(10.)S jakým objemem mobilních dat si spolehlivě vystačím?

Běžná spotřeba mobilních dat postupem času stále vzrůstá, vždy samozřejmě záleží na konkrétních potřebách vybraného uživatele. Jestliže internet v mobilu využijete pouze několikrát do měsíce, pak si spolehlivě vystačíte s nižším balíčkem do 500 MB. O něco více aktivnější uživatelé, kteří sledují zpravodajské weby nebo komunikují s přáteli na sociálních sítích už budou potřebovat 1 - 2 GB dat. Pokud ovšem používáte internet v mobilu pravidelně, tak se spotřeba mobilních dat zpravidla pohybuje kolem 3 - 5 GB. Aktivní uživatelé kteří mobilní internet už téměř nevypínají a vedle surfování po netu, komunikaci na emailu či sociálních sítích zároveň poslouchají online hudbu a sledují videa mohou v rámci měsíce spotřebovat až 10 nebo i více GB dat. Jestliže se nechcete omezovat datovým limitem (FUP), můžete také využít tarify s neomezenými daty, které jsou určeny nejnáročnějším zákazníkům (streamování, videohovory, cloudové služby, hraní her, stahování multimediálních souborů apod.). Upozorňujeme, že dostupná nabídka neomezených datových tarifů se může vzájemně lišit v přenosové rychlosti.

(11.)Jsou výhodnější neomezená data, nebo tarif s FUP?

Klasické tarify s internetem v mobilním telefonu jsou opatřeny datovým limitem (FUP), který můžete v rámci měsíce stáhnout. Rychlost dat je vždy závislá na momentálním stavu sítě, ale zpravidla se využívá její plný potenciál. Nicméně běžná spotřeba dat se neustále zvyšuje a nezřídka dochází k vyčerpání datového balíčku ještě před koncem měsíce. Jestliže k vyčerpání dat dochází opakovaně a nechcete se omezovat datovým limitem (FUP), přejděte na paušál s větším datovým balíčkem nebo si rovnou pořiďte mobilní tarif bez datového limitu. Ovšem u nejlevnějších datově neomezených tarifů musíte počítat s limitující horní hranicí přenosové rychlosti pro stahování a odesílání dat, kde se naplno nevyužívá kapacita 4G / LTE nebo 5G sítě. Záleží, zda upřednostníte internet v mobilním telefonu s neomezenými daty nebo maximální rychlost stahování. Nejnáročnější mobilní uživatelé mohou využít i speciální tarify s neomezenými daty se superrychlým internetem (až 400 Mb/s) v závislosti na vytížení sítě dostupné lokality.

(12.)Jakou přenosovou rychlost potřebuji pro internet v mobilu u datově neomezených tarifů?

Levné datově neomezené tarify nevyužívají internetové připojení maximální rychlostí, ale bývají zpravidla limitovány přenosovou rychlostí. Pro běžné prohlížení webových stránek, komunikaci na sociálních sítích, psaní e-mailů, poslechu hudby či přehrávání videa v SD kvalitě si běžně vystačíte s rychlostí kolem 3 Mbit/s. Jestliže patříte mezi aktivní hráče nejnovějších online her nebo raději sledujete streamované video v HD rozlišení, pak budete potřebovat internetové připojení o rychlosti 5 - 10 Mbit/s. Pro nejnáročnější mobilní uživatelé, kteří se řídí heslem čím rychleji, tím lépe jsou určeny ještě rychlejší neomezené tarify, a to včetně prémiových datově neomezených tarifů, kde vždy surfujete maximální rychlostí (s ohledem na možnosti sítě) kdekoliv po ČR. Vyšší rychlost nejvíce oceníte při streamování videa v atraktivní 4K kvalitě nebo při častém stahování datově náročnějších souboru / aplikací včetně velkých aktualizací.

(13.)Jaké jsou hlavní výhody předplacených SIM karet?

Předplacené karty neboli předplacenky mobilních či virtuálních operátorů jsou určený zejména pro nenáročné uživatele. Na přeplacenou SIM kartu si nejdříve dobijete kredit (z bankomatu, internetového bankovnictví, dobíjecí karty, terminálu...), který následně využijete na volání, SMS zprávy nebo mobilní data. Záleží pouze na vás, zda přednabitý kredit vyčerpáte už během týdne nebo až několika měsíců. Jestliže nemáte dostatečný volací kredit, můžete na mobilním telefonu i nadále přijímat hovory nebo SMS zprávy. Platnost kreditu se pohybuje od několika měsíců do jednoho roku, vždy dle podmínek vybraného operátora, a při každém dobití kreditu dochází k jeho prodloužení. Někteří mobilní operátoři nabízejí u předplacených karet i odměny za dobití, můžete tak navíc obdržet volné minuty na volání, SMS a internet zdarma. S předplacenkou nejste vázání k žádnému poskytovateli a můžete se svým telefonním číslem kdykoliv odejít za lepší nabídkou. V případě potřeby dobíjecí SIM kartu jednoduše převedete na paušální tarif.

(14.)Co je to tarifikace a jak ovlivňuje účtování hovoru?

U dobíjecích karet včetně běžných paušálních tarifů ovlivňuje cenu hovoru především způsob tarifikace, která označuje způsob účtování hovoru na základě jeho délky. Mezi ty nejméně výhodné metody patří účtování 60 + 60, kde platíte za každou započatou minutu, jako byste ji provolali celou. Mezi poměrně běžnou i výhodnější tarifikaci patří systém 60 + 1, kde se vždy účtuje první minuta celá a teprve až potom je spravedlivě účtováno po jednotlivých sekundách. Mezi nejférovější tarifikaci patří účtování 1 + 1, kdy mobilní operátor reálně účtuje to, co skutečně provoláte. Způsob tarifikace nemá vliv pouze na cenu za volání, ale v případě paušálních tarifů ovlivňuje i volné minuty, kde zpravidla poskytovatelé nespravedlivě účtují až po celých minutách. Nevýhodné zaokrouhlování tak vede u krátkých hovorů v řádu několika sekund k velmi rychlému vyčerpání volných minut, které máte v rámci paušálního tarifu k dispozici. Pokud tedy patříte mezi aktivní uživatele, kteří nepustí mobilní telefon z ruky, můžete zvážit tarif s neomezeným voláním a SMS do všech sítí, kde se otázkou tarifikace nemusíte zabývat.


Detail mobilních operátorů s nabídkou oblíbených paušálních tarifů

Prozkoumejte seznam mobilních operátorů v ČR a jejich nejdůležitější vlastnosti, funkce i výhody


Hledáte nejvýhodnější mobilní tarif?
Využijte mimořádně výhodné tarify z neveřejné nabídky mobilních operátorů...

Porovnat neveřejné tarify

Home   Tarify   Data   Operátoři   Mobily   FAQ   Aktuality   Kontakt

Copyright 2021 - 2023 TarifyNaMobil.cz